majo@taneculice.sk 00421 907 065 716
Stomp the yard (2007)
February 10, 2018
0

Stomp the yard

Film zasadený do klasickej scény LA, kde sa to len hemží skupinami, ktoré sa snažia preraziť v tanečnom mori.  Film zobrazuje vývoj tanca podľa aktuálnej hudby. Hudobníci sú odrazom doby a tanečníci vyjadria vo fyzickom svete svoje pocity na základe hudby. Pohyby v tomto filme sú agresívne a zosmiešnujúce. Tak ako tvrdá rapová ghetto hudba. Štýl krumping, ktorý sa začal vyvýjať okolo milénia presne reflektuje túto dobu. Nahnevanosť na systém a agresia. Či naozaj tanečníci v LA nosia so sebou zbrane a po neúspešnom battli sa postrieľajú a dobijú dlažebnými kockami –  naozaj neviem. Dosť brutálne. Skôr asi nie.  Čo sa nám to snaží opäť holywood natĺcť do hlavy? Že všetci street tanečníci sú gangstri a černosi v prvom rade? Odhliadnúc od tohoto tvrdého začiatku má film aj myšlienku. Hlavný hrdina je po smrti svojo brata transportovaný do iného mesta aby žil sen mladšieho brata – štúdium na prestížnej černošskej vysokej škole.

tanecny battle stom the yard

 

Identifikácia na základe spoločnej témy

Hlavný hrdina DJ zbadá na dvore spolužiakov ako predvádzajú zaujímavý ale smiešny pochodový rituál. Pochodovanie alebo “Marching” je populárny  v USA na univerzitách, kde vyjadruje maskulinitu, silu a príslušnosť k danému kmeňu alebo skupine.  Teto pochodový štýl  “Steping”obsahue aj sekanie a bodanie rukami – “choping and pointing”, ktorý tvorí základ tancu Vogue.  Pekne je tu zobrazené elitárstvo v USA, ktoré začína už na univerzitách. “Pridaj sa knám, po škole ti členstvo v klube zaručí dobrú prácu a kontakty…”  Djovi sa ich smiešne stepovanie, dupanie zdá trápne. Po tom ako ho hlavní  predsedovia dvoch konkurenčných klubov vidia tancovať na dikotéke, kde Krumpingom zosmiešni všetkých zúčastnených, oslovia ho aby sa k nim pridal.   Odmietne. Kedže si chce podmaniť srdce dievky, ktorá zhodou-okolností chodí s teamleadrom konkurečnej skupiny, pridá s k skupine druhej.  Stane sa členom ich spolku.

Spoločne trénujú na štátne majstrovsvá, kde DJ prináša nové tanečné pohyby  z LA do starého pochodového štýlu. Rivalita, je zobrazená, keď jeho tanečné pohyby natočia na video a proti skupina ukradne ich finty. Ako by sme asi reagovali dnes?  Doba celkom inde, každý mladý tanečník sa natáča na video postuje to online. Problém je v skôr v tom, že mladí tanečníci zabíjajú svoju kreativitu a štýl kopírovaním druhých z youtube, FB a instagramu.

marching

Išpirovať sa ostatnými je v poriadku. Ale ja vás vyzývam, milí čitatelia, spoznajte seba a vybudujte si svoj vastný štýl. Keď sa vrátim k príbehu, DJ namotivuje celú svoju skupinku aby sa začali učiť nové triky  streetdacne  z LA. Jedného večera však na tanečnom battli opustí skupinovú choreografiu a začne tancovať freestyle sám na vlastnú päsť. Až vtedy pochopí, že po ceste vývoja sa dá kŕačať jedine spolu  – ako team!  Príbeh obsahuje aj rodinne-konštalačné témy, ako nesplenené sny alebo prevziaté genetické vzorce. Keď staršia generácia nie je  vysporiadaná so svojími prehreškami a minulosťou a tak sa to prenáša i na generáciu mladšiu. DJ zažíva nepriamu poomstu strýčkových sokov presne preto, že strýko sa nevysporiadal so svojou minulosťou. I tu sa neprejavené prejaví. Po tanečnej stránke sa mi najviac  páči tréning na dne suchého bazéna a “Salahova špirála” ktorú predviedol DJ. 

 

Súdržnosť – TEAM

“Once Theta  – Allways Theta” Nádherné motto ich univerzitnej skupiny. Ak by sa na vysokej škole naozaj formovali celoživotné hodnotné priateľstvá,  tak  len dobre. Ale niekedy mi to pripomína skôr elitárstvo a tajné lóže. Scénu, kde spolu cvičia, behajú a posilujú je však dojemná. Prial by som si  toto zažívať na srednej škole so svojími priateľmi.  Taká mužská súdržnosť

muzsky trening

 

 

Video trailer

 

Soundtrack

1 Go Hard or Go Home – The Federation 3:55
2 Vans – The Pack 4:16
3 Poppin’- Chris Brown 4:25
4 Sign Me Up – Ne-Yo 3:27
5 The Champ – Ghostface Killah 4:10
6 Walk It Out – Unk 2:54
7 Pop, Lock & Drop It – Huey 4:22
8 The Deepest Hood – Al Kapone 4:00
9 Come On – Bone Crusher 4:52
10 Supermixx’s Black in the Building – Public Enemy 3:26
11 Storm – Edan, Mr. Lif 3:28
12 In the Music – The Roots 4:09
13 Ain’t Nothing Wrong With That – Shannon Sanders, Shanna Crooks, Robert Randolph 3:29
14 Bounce Wit Me  – R.E.D. 44 – 2:09

Leave a Reply