majo@taneculice.sk 00421 907 065 716
Saturday night fever (1977)
December 20, 2017
3

Horúčka sobotňajšej noci

Tanečný film, ktorý formoval moju osobnosť. Film, ktorý nasmeroval moje tanečné kroky.  Môj otec mi o tom rozprával ešte skôr ako som vedel chodiť. A tak, keď som už bol dosť veľký, pozrel som si konečne tento film. Pamätám si to ako dnes, zašiel som do požičovne DVD a s veľkou radosťou som si ho doniesol domov.  Samotný film dokončili v roku 1977, ale oblečenie a hudba je z roku 1972, aby autor zachytil originálnu disco atmosféru 70tych rokov.  John Travolta mal učiteľov tanca, (Deney Terrio a  Lester Wilson), ktorí mu ukázali Locking  a Waacking. Poctivo sa pripravoal a vedel odtancovať mnohé scény, keď uvidiel ako režisér zostrihal Travoltove tanečné scény, John sa rozhorčil. Aj vďaka jeho temperamentu a tvrdohlavosti dnes vidíme vo filme toľko tanca, koľko je.  John  sa poctivo pripravoval a chodil behať, každý deň 2km, aby schudol a nabral kondičku. 22 ročný Travolta bol už vtedy veľmi slávny vďaka seriálu “Welcome back kotter” a tak sa vokajšie scény museli točiť o 5tej ráno, aby priebeh filmu nekazili kričiace fanynky.

horucka sobotni noci

Príbeh

Tony Manero  (Travolta) potomok talianskej rodiny žijúcej  Brooklyne  cez deň pracuje v obchode so zmiešaným tovarom a farbami. V noci je však “lev salónov”. V Miestnom klube je dobre známy, je hviezdou na tanečnom parkete. Ženy po ňom túžia, muži chcú byť ako on. Jeho vášnou je tanec na diskotéke. V tomto filme môžme zahliadnuť pravú disco scénu. Dogy sex zábava a alkohol. Tony je avšak vždy čistý, pretože do výšin ho dostáva samostaný tanec a hudba. Je tak trochu drsňákom a  necitlivý k ženám. Srší z neho divoká maskulinná energia Milovníka a Bojovníka.  Ba sa  priam u neho objavuje až temný pól závislého milovníka. Závislý na  obdive, výkone a krásnych ženách. Jeho charakter sa trošku zhoduje so samotným Johnon Travoltom, pretože, keď bol ešte dieťa, správal sa ako “malý tyran”. 

tony manero travolta talian

Tony trénuje na každoročnú veľkú tanečnú sútaž v lokálnom klube. Spozná novú ženu s ktorou chce natrénovať duo a vyhrať. Do cesty sa pripletú hormóny, nejaké tie bitky a klasické problémy mladých adolescentných chlapcov, ktoré môžu vyústiť  a v nečakaný koniec. Film je popretkávaný dnes už kulotvými  tanečnými  scénami z diskotéky.

horucka na diskoteke

Mladý Tony rieši svoj život a smerovanie, či navždy zostať v obchode v Brooklyne, keď New York je taký veľký! Inšpirovaný novou tanečnou partnerkou Stefanie, ktorá síce  postupuje vo svojej karére cez posteľ, ale za to mu aspoň otvára oči, že svet je vačší ako jedna diskotéka.  Jeho vášeň je tanec, Tony je emotívny a koná s horúcou hlavou. Podarí sa mu spraviť s jeho tanečným talentom niečo pozitívne?

Zostrih tanečných scén


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

3 comments

  1. […] bol pri zrode najslobodnejších tanečných štýlov, je legenda. Zažil klubovú liberálnu disko éru v plnom […]

  2. […] je to jeden zo zákaldných kameňov hip-hopu. Lockingom sa do svojich choreografií išpiroval John Travolta alebo ale aj Michael Jackson. A práve s taḱymito ľuďmi pracoval samotný Shabba-doo (Adolfo […]

  3. […] zrode najslobodnejších tanečných štýlov, sú to legendy. Zažili  klubovú liberálnu disko éru v plnom prúde. Známe kluby ako štúdio 54 a […]