Tanec je filozofia aj životný štýl
Ako tanečník som zistil, že mi nestačí len tancovať, alebo chodiť do práce. Za tie roky som si prešiel svojou cestou, neraz som bol dole, ale aj hore. Bolo mi zle psychicky ale aj fyzicky. A tak ako kráčam životom budujem filozofiu na základe mojich skúseností a zážitkov. Túto filozofiu a morálne princípy šírim ďalej s láskou, aby si ostatní nemuseli prejsť tým, čím ja, aby som im uľahčil ich vývoj.
1. Telo
Tanečník by mal mať rád svoje telo. Váži si ho, stará sa oň zvelabuje ho, pretože “telo je náš prvý domov”. Týmto spôsobom dostatočne rozvíja SEBALÁSKU iba tak je schopný mať rád ostatných, keď má rád seba. Tanečník neberie drogy, nefajčí, nepije alkohol a ani si inak vedome nepoškodzuje svoje telo, pretože chce byť dlho zdravý aby mohol tancovať. Dovolí si prijať masáž, pohladenia a dotyky od ostatných a tým pádom mu to dáva silu a zdroje venovať dotyk zase ďalej.
2. Pocity
Je dobré, keď tanečník ulice načúva, čo mu hovorí jeho telo, vníma svoje pocity. Ako sa v danej situácii cíti. Napríklad počas rozhodovania, v škole, alebo pri obchodnom stretnutí s neznámymi ľuďmi. Či ho niečo škriabe, bolí a kam ho to ťahá. Zostáva viac v TELE ako v mysli. To mu umožní robiť ľahšie rozhodnutia v živote. (Kladie si otázku, kde to cítim? Ak by som bol tým zdrojom pocitu, čo by som chcel asi povedať? ) Naše nevedomie komunikuje s nami cez telo a pocity. Pocity nás poháňajú. Dovolí si prejaviť navonok svoje pocity, či už pozitívne alebo iné. Aj plač je povolený. Takýto prístup nám pomáha rozšíriť vedomie, zbaviť sa nerozhodnosti, a rozvinúť kreativitu a citlivosť.
3. Strava
Tanečník sa stravuje zdravo, to znamená, že uprednostňuje kvalitné zdroje potravín, je dosť zeleniny, ovocia, celozrnných obilnín, strukovín. Kladie dôraz dostatok bielkovín v jeho strave, pretože svaly potrebujú proteíny aby sa mohli regenerovať a rásť. Ako sa hovorí “Mann ist was er isst” Sme to, čo jeme. Aby mohol dostatočne tancovať a trénovať potrebuje tanečník ulice kvalitné palivo pre fyzické telo. Je dokázané, že strava nás ovplyvňuje na genetickej úrovni a mení náš genóm. Preto je vhodné, keď sa tanečník zamyslí pred tým než dá do úst priemyselne spravované jedlo typu fast food a polotovary. Je výhodné pre neho vyhýbať sa geneticky modifikovanej, či inak chemicky upravovanej strave. Je dobré pre neho nejesť stužené tuky, cukry, sladkosti, koláčiky, produkty z bielej múky, sladené nápoje a podobne. To všetko je jed, ktorý tanečníkovi oslabuje vedomie, ale aj telo. Namiesto toho podľa možností konzumuje lokálnu a sezónnu stravu na prírodnej báze. (ovocie, zelenina, bylinky, žihľava, púpava, bazalka, kváskový chlieb…) .Potravu konzumuje vedome a vďačne, čiže plne sa sústredí na jedlo a oceňuje ho, jeho chuť vôňu a živiny. ktoré mu dodáva.
4. Česť
Streetdancový tanečník je čestný, dodržiava svoje sľuby. Vždy a všade, za každých okolností sa drží svojich morálnych hodnôt. Jeho činy sú v súlade s jeho filozofiou a spôsobom života. Vychádzame z karmického kónu “Ako hore, tak i dole, ako vonku tak i vnútri”. Rozumie, že všetko, čo robí sa mu raz vráti dobré aj zlé. Je čestný k sebe, váži si čas ostatných a na stretnutia chodí včas. Je pravdivý. Svoje úmysly a názory komunikuje jasne-otvorene, tak ako to má. Bez ohľadu na to, či ho okolie prijme alebo nie, je sám sebou, a pravdivý vo všetkom, čo koná.
5. Kondícia
T. Rozvíja svoje telo posilňovaním, strečovaním a ostatnými aeróbnymi aktivitami. Preferuje cvičenie s vlastnou váhou tela a na čerstvom vzduchu. Naplánovanie si cvičebných dní pomôže udržať poriadok a stabilitu. Okrem tanečného tréningu by mal cvičiť pravidelnú zostavu minimálne 3x do týždňa na udržanie svalového tonusu.
6. Rodina
Tanečník ulice si váži svoju rodinu otca i matku. Uvedomuje si, že 50% je z otca a 50% je z matky a ich krv koluje v jeho žilách. Ak niekedy pochyboval kvalitách a dobrote svojich rodičov, zbaví sa tohoto mylného presvedčenia, a urovná so vzťah s otcom i matkou. Vie, že robili to najlepšie ako vedeli v danej chvíli. Tanečník prijme svojich rodičov takých akí sú. Prečo je pre mňa dobré mať urovnaný vzťah s rodičmi aj keď tam už nežijem? Pretože odtiaľ, prúdi sila jeho rodu, od svojho otca, jeho otca a otca jeho otca. Energia prúdi a dostáva sa k nemu cez svojich blízkych. A preto je vhodné si vážiť svojich predkov. Tam naberie silu na nové kroky v tanci i v živote. Tanečník je hrdý na krajinu a zem z ktorej pochádza a šíri o nej dobré meno.
7. Pomoc
T. je ochotný pomôcť nezištne ostatným v oblasti, v ktorej je doma, pretože každý má svoju oblasť v ktorej vie viac ako ostatní. Vždy sa opýta, či druhá strana chce počuť jeho názor, radu prípadne pomôcť. Nedáva premúdrené rady, mal by si to urobil, či onak, musíš toto alebo tamto. Nie. Ale namiesto toho rozpráva o “sebe o svojich zážitkoch a skúsenostiach v prvej osobe jed. čísla”. Ako to mám ja , čo by som spravil ja. Rozvíja si tak, svoje vodcovské schopnosti.
8. Spoločenstvo
Muž sa stretáva aspoň raz za mesiac s inými mužmi, ktorí sú na podobnej úrovni vedomia ano on. Vzájomne sa podporujú vo svojích aktivitách, ale sú k sebe úprimní. Rozvíjajú si navzájom svoje mužské kvality ako je JASNOSŤ, ROZHODNOSŤ, SMEROVANIE. Zato žena sa stretáva s inými ženami, kde si zdieľajú svoje príbehy a pocity. Rozvíjajú si ženské kvality ako JEMNOSŤ, CITLIVOSŤ, JASNOZRIVOSŤ, schopnosť predvídať. Tieto oddelené stretnutia pomáhajú tanečníkovi sa lepšie zapojiť do života a vychádzať s opačným pohlavím. Vytvára sa tak polarita. Získavajú tu zdroje potrebné na ďalší rozvoj. Tanečník by mal čitať rozvojovú literatúru a tak sa osobnostne a duchovne posúvať vpred.
9. Pripravenosť
Dodržiavaním predošlých zásad je tanečník vždy pripravený, pretože nikdy nevie, kedy príde jeho čas a miesto sa prezentovať. Životné šance prichádzajú nečakane a v náznakoch. (V podobe zhôd okolností). A tak tanečník vie tancovať a cvičiť všade, za každého počasia. Aj na betóne, vonku na štrku, na tráve, v lese, v strede mesta na námestí či na pódiu. My sme “tanečníci do každého terénu”.
[…] ako som zvykol cvičiť aj počas dovolenky. Pre mňa je dôležité je dodržiavať morálku a vlastnú etiku. S kvalitami bojovníka sa dá dosiahnuť pravidelnosti a pevnosti aj v cvičení. […]
[…] “Once Theta – Allways Theta” Nádherné motto ich univerzitnej skupiny. Ak by sa na vysokej škole naozaj formovali celoživotné hodnotné priateľstvá, tak len dobre. Ale niekedy mi to pripomína skôr elitárstvo a tajné lóže. Scénu, kde spolu cvičia, behajú a posilujú je však dojemná. Prial by som si toto zažívať na srednej škole so svojími priateľmi. Taká mužská súdržnosť… […]
[…] Kung-fu, kde novic odchádza do hôr na výcvik, kde ho jeho majster nepustí skôr ako sa stane samostatným pokojným bojovníkom. Preto som poctený, že Shabba-doo si ma vybral. Dozviem sa o histórii pouličného tanca […]