majo@taneculice.sk 00421 907 065 716

Locking

dejiny tanca

Toni basil povodna clenka skupiny The Lockers!Priekopníčkou bola aj speváčka a herečka Toni Basil, ktorá  dala dokopy najlepších pouličných tanečníkov štýlu Locking, sformovala skupinu "The Lockers" a  robila im manažérku. Patrili sem: Fluky Luke, Greg Cambellock Jr.-  mladší brat Dona Cambella, Slim the robot, Penguin a Shabbadoo. Ako Shabbadoo spomína, ak by týchto mladých černošských chlapcov neorganizovala beloška Toni, street dance by určite nebol tam, kde je dnes. Dala dokopy úplne cudzích chlapcov, ktorí neznášali jeden druhého, pretože spolu predtým spolu súperili.  Naučila ich ako počítať hudbu ako spolupracovať a tvoriť choreografie. Shabbadoo najmladší a posledný člen skupiny mal iba 16 rokov, keď sa zapojil do skupiny. Pochádzal z Chicaga a Locking videl v televízi, so svojou sestrou si zaumienili, že sa to naučia a tak vyrazili na kasting do Los Angeles. Bol veľmi asertívny, dravý a rýchlo vedel všetky kroky. Toho času sa tiež sa rád vyťahoval a mal aj "veľký hrebienok". Shabbadoo sa locking naučil od Grega Cambellocka za dva aktívne týždne. Vtedy tancovanli spolu deň a noc. Shabbadoo mu kupoval jedlo (hamburgery) a on ho za to učil tancovať.  Ako to vlastne celé vzniklo?

 

Čo je to Locking?

V 70-tych rokoch v Los Angeles Donald Campbell, tiež známy ako Cambellock, zakladateľ štýlu Locking , skombinoval  trepanie kuracími krídlami - "Funky Chicken" a krok "Kick the Football" do veselého štýlu, ktorý sa tancoval na funky hudbu. (Napr. James Brown, O'Jays, Sly, Family stone, ). Paradoxom je, že Don Campbell nevedel vôbec dobre tancovať a nemal rytmus. Základný prvok tanca je "LOCK", takzvané zamknutie alebo zastavenie. Tancuje sa ako  náhle zastavenie alebo zamknutie pohybu počas funkového tanca. Tanec obsahuje tanečné kroky ako "funky walk",  "uncle sam point" ukazovanie   na ľudí v dave, "wrist roll" rytmické rolovanie zápästí, výkopy ako "scoobot" tiež preskoky "scooby-doo", trepanie rukami "shake it", atletické pohyby ako "knee drops, james brown split".  Fluky Luke bol toho času najlepší locker všetkých čias. Mal prirodznený "funky look" a taký veselý výraz v tvári. Robil akrobatické kúsky a vymyslel pohyby ako "leo walk", "funky guitar" a "whichaway". Každý z tnečníkov chcel zaujať a vyhrať tanečný súboj a tak postupne výmyšlali nové kroky, ktoré sa pridávali. Častokrát niesli názov podľa ich objaviteľa ako "scoo-b-doo" alebo "skeeter-rabbit".

 

Od základu je Locking, improvizačný, tvrdý a chlapský tanec, ktorý sa často tancoval v kluboch. Vždy išlo o to aby to vyzeralo "cool" drsne a machersky. Pouliční tanečníci, tancovali hlavne preto, lebo sa chceli zapáčiť dievčatám. Popularizácia Lockingu nastala aj vďaka manažérskym zručnostiam Toni Basil a hudobnému programu Soul Train. Kde mohli tancovať pouliční tanečníci v TV.

 

Najbližsie termíny kurzov Locking v Bratislave