majo@taneculice.sk 00421 907 065 716

Dejiny Tanca Ulice na Slovensku

U nás v Česko-Slovensku vládol socializmus a každé propagovanie proamerickej, či západnej kultúry bolo zakázané a postihované.  Za rozvoj pouličného tanca vďačíme hlavne zoskupeniu chalanov  z Bratislavy ako  Edo Krajčír, Mirko Bela, Karol Zajac, Janko Sirotka, Peter Bathanny, Vlado Húšťava, Ivan Ladižinský, Fredy Aisy, Vladimír Kepaza a najmladší Mako Hindy. Mako trénoval gymnastiku,  saltá, premety  a lietajúce kolá mu nerobili problém. Do skupiny sa dostal vďaka vplyvu  Eda Krajčíra. Mako ako  prvý na  Slovensku prišiel na to ako sa robí helikoptéra, windmill. Bol v tomto priekopník. Jeho špecialita boli pretoče "swipes". Dovtedy celé zoskupenie nevedelo na tento prvok prísť.  Vďaka týmto ľudom, ktorí to nevzdali a robili to, čo ich baví deň a noc, bez nároku na honorár, slávu, či odmeny môžeme aj my dnes tancovať Tanec Ulice.

 

Títo chlapci z ulice sa nazvali  "Gumení chlapci".

 

gumeni chlapci boombox

 

V uliciach Bratislavy pôsobili od roku 1981.Najčastešie tancovali v podchode pri Istropolise, kde neraz mali problémy s políciou za šírenie západnej kultúry. Policajti ich rozháňali. Tínedžeri, ktorí boli ovplyvnení náhodným vzhliadnutím vysielania Rakúskej televízie a podpultovým  predajom VHS.  V Bratislave sa dali chytiť aj zahraničné stanice a to bol práve ten zdroj z ktorého čerpali aj naši chlapci. Videorekordér skoro nikto nemal, ak tak často krát netrpezlivo čakali na vysielanie programu, kde bol prezentovaný break-dance. Pod rukou a  po známosti sa zháňali videokazety filmov ako Beat street a Breakin. Naši vzhliadali k Rock steady crew a New york city breakers. Boli to ich vzory a snažili sa naučiť ich pohyby. Každý v skupine bol dobý v niečom inom a navzájom sa dopĺňali. Tvorili jeden celok, jeden team. V tej dobe ľudia nemali ani potuchy, čo to je break-dance, keď videli tancovať Gumených chlapcov, zostávali v nemom úžase. Existovali ešte aj iné zoskupenia ako "Električkári" alebo "chlapci zo siedmej ulice" na ktorých nemám žiaľ kontakt, ak ich poznáš ozvi sa mi prosím na majo(Replace this parenthesis with the @ sign)taneculice.sk.

.

 

.

gumeni chlapci 1985

zdroj: súkromný foto archív Maka Hindy

Gumení chlapci častokrát vystupovali  v relácii Triangel, kde sa to nemohlo pomenovať break-dance, ale nazývali to športovo-pohybový tanec.Tiež pieseň od Vaša Patejdla "Chlapci z predmestia" má v sebe zakomponovaný podtón prvého slovenského street-dance.V klipe vystupujú samotní gumení chlapci natočení v horskom parku. Jej vysielanie bolo povolené až po revolúcií.

.

Edo Krajčír mal tú príležitosť prvý krát ukázať za socializmu Break-dance vo filme Fontána pre Zuzanu I. tu bola ich sloboda a
kreativita značne obmedzená, ľudia z produkcie na nich dávali pozor aby neukázali príliš mnoho, aby nepobúrili, či neohúrili publikum. Môžete tancovať, ale tak ako my budeme pískať. Chlapci si mohli zatancovať, len na slovenskú hudbu.

 

 

Skupina vydržala spolu zhruba dva roky a aj kvôli nástupu na povinnú vojenskú službu sa rozpadli. Najväčší rozmach dosiahli v roku 1984, kde sa zúčastnili majstrovstiev ČR v rock and rolle, kde pre nich bola vytvorená špeciálna kategória tak aby to neodporovalo režimu. Obsadili prvé tri miesta. Mali veľké pódiové turné "Afty na cestách", kde vystupovali v rôznych mestách  Od roku 1985  break-dance a electric boogie upadalo do zabudnutia. Mnoho chlapcov neskôr upustilo od tanca, pretože našli zdroj obživy v iných odvetviach.

Karol Zajac trening jazz

Jediný človek, ktorý zostal trénovať a učiť break až do svojich 60 rokov bol Karol Zajac,

žijúca legenda, otec electric boogie breaku Na Slovensku. On to nikdy nevzdal a postupom času je stále lepší a lepší. Vytrénoval mnoho expertov a šikovných tanečníkov. Trénoval mňa a z jeho obývačky vzišiel aj majster sveta vo fitnes Dano Medo. Nebolo vôbec ľahké sa k nemu dostať, bral len ľudí, ktorí to naozaj mysleli vážne a koľkokrát ľudí aj povyhadzoval z tréningu.  Ďalej píše dejiny naša generácia - narodená 1985...

 zdroj: súkrmoný foto archív Mako Hindy

Hudba na  stiahnutie: Uprostred_sídliska(2014 remix).mp3 | Vašo-Patejdl - Chlapci-z-predmestia.mp3

Vzácna fotogaléria

zdroj: súkrmoný foto archív Mako Hindy