majo@taneculice.sk 00421 907 065 716
Center Stage (2000)
April 2, 2017
0

Tanec s vášňou (2000)

Americký tanečný film odohrávajúci sa v New Yorku na elitnej baletnej scéne. V národnej baletnej akadémii sa stretávajú mladí tanečníci z rôznych pôvodov a častí Ameriky. Každý má svoje pozadie a sen stať sa žiakom ABC (American Ballet Academy). Prijímacie skúšky sú naozaj ťažké a vyberú len 12 nových uchádzačov do ročníka. Film zobrazuje psychický svet  a problémy tanečníkov.

herci z center stage

Jody od začiatku vytŕča z radu, pretože jej vravia, že má nedokonalú techniku a “neideálne telo”. Má však srdce a nadšenie. Eva (Zoe), černoška prichádza s pouličným štýlom, je rebelantská a provokuje. Má však odhodlanie a drive. Trénuje tvrdšie ako ostatní a jej úsilie sa vyplatí. Mne osobne sa najviac páči jej herecký štýl aj tancovanie. Iné dievča vylúčia z akadémie pretože má trošku viac kíl ako ostatné. Tu je ukázaná ťažká drezúra baletiek a psychický nátlak. Zaujímavá postava je Maureen, ktorá tancuje od svojich 9tich rokov a vytvorila si bulímiu. Väčšinu jedla, čo zje vyvráti aby si uchovala skvelú líniu. Miluje tanec naozaj natoľko, že obetuje celý svoj život, kariéru aj priateľstvá tréningu? Nemá frajera, nechodí von. Všetko pre tréning a cestu ktorú jej kedysi zvolila mama. Rodičia častokrát naplňajú svoje sny a potreby prostredníctvom detí. Vytvoria im potom psychické problémy a deti nakoniec žijú život ich rodičov a nie svoj vlastný. Tak ako Maureen, obdivuhodné je jej prebudenie. A čo vy koho život žijete ste štastní? Cítite spojenie s svojou dušou? Prečo robíte to čo robíte ako ste sa tam dostali?
trening baletiek
Film odzrkadluje aj milenecké hrádky medzi trénermi a členmi zboru. Hlavný tréner a najlepší tanečník sa bijú o jedno dievča o prima balerínu. Toto sa stáva aj v bežnom živote a žiaľ nepomáha to ani kariére ani Tancovaniu.
Zažil som keď hlavný tréner chodil s partnerkou najlepšieho klubového tanečníka. Nerobí to dobrotu. Perfektný herecký a jtanečný výkon odviedol Cooper (Ethan Stiefel).
Ethan Stiefel center stage
Vo filme je mnoho krásnych nezostrihaných tanečných scén. Kde je úžasná technika, skoky a otočky. Naozaj odporúčam si film pozrieť aj nebaletné naladeným tanečníkom, hlavne ak majú záujem nakuknúť do kuchyne TOP profesionálneho tanečného sveta na Brodwayi. Sountrack je vynikajúci ako by nebol keď na konci začujeme “The way you make me feel” od Michala Jacksona. Film konči tanečným vystúpením, kde si učitelia vyberajú tanečníkov do ABC (American Ballet Company). Kto sa tam dostane? Ako to celé dopadne?

Soundtrack – Center Stage

01 – Mandy Moore – I Wanna Be With You
02 – International Five – First Kiss
03 – Ashley Ballard – Don’t Get Lost In The Crowd
04 – P.Y.T. – We’re Dancing
05 – Thunderbugs – Friends Forever
06 – Cyrena – Get Used To This
07 – P.Y.T. – A Girl Can Dream
08 – Jamiroquai – Cosmic Girl
09 – Red Hot Chili Peppers – Higher Ground
10 – Elvis Crespo and Gizelle D’Cole – Come Baby Come
11 – Michael Jackson – The Way You Make Me Feel
12 – Ruff Endz – If I Was The One
13 – Jamiroquai – Canned Heart
14 – Mandy Moore – I Wanna Be With You (Soul Solution Remix)

Leave a Reply