majo@taneculice.sk 00421 907 065 716
Breakin’ (1984)
April 17, 2017
3

Breakin 1 – prvý veľkolepý  tanečný film

Na tento moment som sa tešil. Breakin je film, ktorý ovplyvnil celú moju tanečnú kariéru. Je alfou a omegou pre skutočného street tanečníka. A kto ho nevidel, mal by tak urobiť niekoľko krát.  Breakin je prvý tanečný film svojho druhu, natáčal sa v Los Angeles v Californi, presne tam, kde vznikol Popping a Locking. Na Západnom pobreží. Hrajú v ňom najväčšie legendy pouličného tanca ako Popping Pete Solomon brat Sama zakladateľa štýlu Electric boogaloo, Popping Taco – tanečník Michaela Jacksona, Boogaloo Shrimp a samozrejme Shabba-doo člen prvej tanečnej skupiny The Lockers. So Shabbadoo som sa osobne stretol, dokonca som mal aj tú česť aby ma trénoval  priamo v LA. Som vďačný za všetko, čo ma o tancovaní naučil.   Shabba mal pôvodne hlavne robiť choreografiu do tohoto filmu. Ale prišiel tak originálne oblečený, urobil na producentov taký dojem, že ho okamžite angažovali na hlavnú rolu. 

turbo ozone tanecny battle

Západné pobrežie

Dej sa odohráva na slnečnom pobreží Los Angeles. Zobrazuje každodenný život pouličných tanečníkov, kde pracovali a hlavne ako ich vnímala spoločnosť. Street dance sa tancoval hlavne na uliciach, ešte to nebol mainstreem ako dnes. Neexistovali tanečné školy zamerané na tento šyl a tanečníci si vymýšľali vlastné pohyby a šetrili si ich do  tanečných bitiek.  Bitky boli spontánne na ulici alebo v známych vychytených tanečných kluboch. Ozone hlavný hrdnina má vodcovské schopnosti, je očividne jedným z najlepších tanečníkov avšak má obavy ísť do bitky. Jeho osobnosť je vznetlivá, výbušná ako natlakovaný hrniec. Častokrát je urážlivý. Tu vidím paralelu s Shabbadoo, verím, že v tejto role naozaj hral jeho. Bol proste sám sebou.  Jeho verným kamošom je Turbo, rýchly a namakaný Poppingový tanečník s horúcou hlavou a plný elánu. Pracujú aj trénujú  spolu. Je to príbeh ich dvoch, jednej lásky, ale hlavne príbeh streetdance ako takého. Jeho letmý vzostup na výslnie plátna a pódií. Zozačiatku bol odmietaný ako niečo špinavé z ulice. Je tu vyobrazená Jazovo-baletná scéna, ktorá odmieta novátorstvo. Samozrejme naznačuje lobing a vplyvných ľudí, ktorí ťahajú za nitky. Avšak vo filme je jasne naznačené, že ak človek tvrdo pracuje na sebe a verí svojej veci naozaj to dokáže. O tom svedčí aj hlavný soundtack ku filmu “ Ollie & Jerry – (Breakin’)  There’s No Stopping Us” motivačná pesnička “nie je nič čo by nás zastavilo”. Na tento old school sountrack sme dokázali s Karolom Zajacom tancovať aj 8 hodín denne, a vedeli sme každý pohyb z filmu. Slide zo začiatku, moonwalk, ovisnutú ruku, turbovu kobru a podobe. Táto hudba vo mne vzbudzuje spomineky a a niekedy mi je až do plaču. Keď sa tento film točil ešte som nebol na svete. Ako ho môžem tak milovať?

Soundtrack z filmu Breakin (breakdance)

breakin cd cover

 01 – Ollie & Jerry – There’s No Stoppin’ Us.mp3
 02 – BarKays – Freakshow On The Dance Floor.mp3
 03 – Hot Streak – Body Work.mp3
 04 – Carol Lynn Townes – 99.5.mp3
 05 – Ollie & Jerry – Showdown.mp3
 06 – 3V – Heart Of The Beat.mp3
 07 – Firefox – Street People.mp3
 08 – Reflex – Cut It.mp3
 09 – Chaka Khan & Rufus – Ain’t Nobody.MP3
 10 – Ice T & Chris The Glove Taylor – Reckless.mp3
 11 – Ice T & Chris The Glove Taylor – Reckless Extended.mp3

 01 – Al Jarreau – Boogie Down.mp3
 02 – Art Of Noise – Beat Box.mp3
 03 – Kraftwerk – Tour De France.mp3

Vo filme sú nádherné  tanečné scény, ktoré zobrazujú zakladné pohyby ako waving, wristrolls, locking, knee spins, backspin a podobne. Dá sa z nich mnoho naučiť. Vo filme je zobrazený drsný štýl ulice v bitke ide o všetko o reputáciu. Keď som ho videl prvýkrát mal som pocit, že vybuchnem. Odvtedy som túžil sa naučiť Locking. Shabbadoo sa stal mojím tanećným vzorom. Ani vo sne by mi nenapdlo, že ho stretnem. A nie to, že ma bude ućiť tacovať.  Prešlo moho rokov a  dnes Locking sám  učím.  🙂 Breaking je jeden z mnohých filmov, ktoré by mal tanečník vidieť aby pochopil… stiahni tu.

tanecny battle na plazi v los angeles
BREAKIN’, Michael Chambers, Adolfo Quinones, 1984. (c) Cannon Pictures.

Videoukážka

Leave a Reply

3 comments

  1. […] kultového filmu Breakin je dalším skvostom tanečnej kinematoografie z LA. Tentokrát je to podané trošku […]

  2. […] premietanie filmu Breakin 1 v pôvodnom znení s titulkami. Prečo práve tento film? Je to kultový film, ktorý by mal videť […]

  3. […] Tento človek vo mne objavil talent a dal mi možnosť študovať tanec priamo u zakladateľov. Breakin 1 Cítim sa ako vo filme Kung-fu, kde novic odchádza do hôr na výcvik, kde ho jeho majster […]